Spływy Kajakowe – Poradnik

Spływy Kajakowe

Spływy kajakowe – zbiór 10 zasad dobrych praktyk kajakowych.

spływy kajakowe

Spływy Kajakowe bezpieczeństwo

Spływy kajakowe należą do bardzo bezpiecznych form aktywności nad wodą bardzo popularnych w naszym kraju, które nie wymagają dużego doświadczenia kondycji czy sprawności fizycznej. Niemnie jednak często kwestia bezpieczeństwa na kajakach jest sprawą drugorzędną co sprawia że podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia; alkohol, brawura oraz lekkomyślność doprowadza do wypadków. Napotykając na swojej drodze różnych kajakarzy można by napisać wiele ciekawych historii z happy endem, które opowiadane przy ognisku stają się hitem. Jednak każdy z nas słyszał o częstych wypadkach na wydawałoby się łatwych rzekach które miały gorsze zakończenia..
W tym krótkim poradniku postaram się zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa na spływach kajakowych o których należy pamiętać i do których trzeba się przygotować.

Spływy Kajakowe i doświadczenie

Spływ kajakiem po rzece nizinnej czy łatwej rzece górskiej (np: Dunajec) nie należą do ekstremalnych sportów wymagających od nas dużego wysiłku, doświadczenia czy sprawności fizycznej. Spływ kajakowe są dosyć prostą i łatwo przyswajalną przez człowieka rzeczą, którą można nabyć w dość szybkim czasie bez większych trudności. Zanim jednak wybierzemy się nad rzekę musimy trochę potrenować i zapoznać się z podstawowymi technikami których nie ma zbyt wiele. Do podstawowych elementów kajakarstwa należą: noszenie kajaka, wchodzenie/wychodzenie z kajaka, wiosłowanie do przodu/tyłu, wykonywanie skrętów, wylewanie z kajaka wody czy w niektórych przypadkach wywrotka kajaka czyli kabina to podstawowe umiejętności które trzeba umieć wybierając się na spływ. Jeśli nie znamy tych technik to zasięgnijmy pomocy u lokalnego instruktora lub osoby z doświadczeniem. Dzisiejsze kajaki są łatwe w prowadzeniu i bardzo intuicyjne,  nauka nie powinna potrwać długo. Zazwyczaj kilka dobrych rad i wskazówek w zupełności wystarcza aby bez większych problemów poradzić sobie na rzece. Pamiętajmy aby samemu nie mając doświadczenia nie planować spływów na trudnych rzekach nizinnych, górskich bo możemy dość szybko przeliczyć swoje możliwości.

Spływy Kajakowe – sprzęt asekuracyjny

 

Kolejną ważną sprawą jest sprzęt asekuracyjny który powinniście mieć na sobie przez cały czas. Mowa tu o dobrze dopasowanej kamizelce zapiętej na wszystkie paski w taki sposób aby można było komfortowo w niej oddychać.  Ważne, żeby kamizelka asekuracyjna była dopasowana do naszej wagi.
Kamizelki asekuracyjne działają tylko wtedy jeśli mamy je dopięte na wszystkie paski. Jeśli kamizelka jest zbyt luźna lub niezapięta po ewentualnym wpadnięciu do wody pójdziemy w dół a kamizelka zostanie wypchana dzięki wyporności na powierzchnię. Dobrze jest też posiadać przy sobie rzutkę ratowniczą, której możemy użyć oprócz tego że możemy ją rzucić osobie która jest w sytuacji po kabinie (wywrotka kajaka) lub np: do wyciągania kajaka, który zatonął lub zaklinował się o drzewo.

Spływy kajakowe – niebezpieczeństwa na rzekach

odwój
Jaz i tworzący się odwój za uskokiem
Do głównych niebezpieczeństw które występują na rzekach nizinnych nalezą:

Sztuczne progi, jazy, tamy, śluzy za którymi tworzy się Odwój. To niewinnie wyglądające pułapki z których wypłynąć jest bardzo trudno lub wręcz jest to niemożliwe bez pomocy innych osób. Odwój tworzy się wszędzie tam gdzie następuje nagły uskok dna, który powoduje że woda zaczyna krążyć tworząc poziomy walec wciągający wszystko.  Dodatkowym problemem z wydostania się z odwoju jest duże napowietrzenie wody które zmniejsza gęstość wody powodując uczucie machania rękami i nogami w powietrzu. Należy pamiętać że nawet najlepszy pływak, nurek nie jest sam w stanie wydostać się z mocnego odwoju. Kamizelka asekuracyjna też nam niestety w tej sytuacji nie pomoże. Siłę odwoju możemy poznać po tym z ilu metrów cofa się woda. Im ta odległość jest większa tym oznacza to większy problem z wydostaniem się. Głębokość wody w miejscu odwoju nie musi być duża, może mieć zaledwie 50cm by pozbawiło nas równowagi na nogach. Człowiek po wpadnięciu w odwój jest zdezorientowany, zaczyna go systematycznie wciągać dół/góra/dół,  szybko traci siły i często tonie. Należy pamiętać aby nie pogarszać sytuacji  i nie próbować wskakiwać do takiej osoby wpław by ją ratować.  Najlepszym sposobem dla osób nie posiadających sprzętu oraz wiedzy jak to zrobić profesjonalnie jest rzucenie rzutki ratowniczej, koła ratunkowego na linie lub czegokolwiek co może chwycić osoba znajdująca się w wodzie np.: długiej gałęzi. Jeśli mamy kajak można wrzucić  w odwój kajak który może osoba znajdująca się w wodzie wykorzystać jako tymczasowa boja.

Chociaż miejsc niebezpiecznych na których organizowane są komercyjne spływ kajakowe jest stosunkowo mało należy o nich wiedzieć. Jeśli nie mamy doświadczenia zawsze lepiej wysiąść i przenieś kajak. Dobrze jest zasięgnąć informacji czy na trasie spływu na który się wybieramy są takie miejsca.

Spływ Kajakowy – wybór trasy

spływ kajakowe trasy
Spływ Kajakowe Wybór Trasy – Przełom Dunajca

Wybór odpowiedniej trasy spływu to kolejny ważny punkt bezpieczeństwa podczas planowania naszego wypadu na kajaki. Przy planowaniu trasy spływu zwracamy uwagę na:

Długość i trudność odcinka rzeki. Trudność rzeki odgrywa tutaj bardzo duże znaczenie. Jeśli planujemy wybrać się na np.: rzekę górską to należy wiedzieć że rzeki górskie posiadają 6 stopniową skalę trudności gdzie skala 1 opisana jako WW1 czyli najłatwiejsza oraz skala 6 opisana jako WW6 czyli ekstremalnie trudna. Oczywiście osoby bez doświadczenia, które nie szukają dużej adrenaliny a raczej bezpiecznej przygody celują maksymalnie w skalę WW1 oraz WW2. Skala WW1 oraz WW2 należą do stosunkowo bezpiecznych rzek górskich pod warunkiem właściwego przygotowania oraz opieki doświadczonej osoby.

Trudność na rzece nizinnej będzie wynikać głównie z powalonych drzew które będzie trzeba omijać, przepływając pod nimi lub nad nimi lub czasem będzie wymagało to przenoszenia kajaka lub obejścia miejsca z kajakiem. Takie sytuacje mogą spowodować że dość szybko się zmęczymy i możemy nie dopłynąć do zamierzonego miejsca. Jeśli mamy wątpliwości to najlepiej skonsultować to z lokalną firmą.

Inaczej będziemy planować długość trasy spływu na łatwej rzece nizinnej, inaczej na trudnej rzece nizinnej jeszcze inaczej na łatwej rzece górskiej. Planując trasę spływu musimy ustalić sobie miejsce gdzie chcemy skończyć spływ oraz awaryjne miejsce zakończenia spływu w przypadku np: załamania pogody. Musimy również pomyśleć o logistyce, sposobie dojazdu i powrotu po spływie. W takiej sytuacji najłatwiej zasięgnąć informacji w lokalnej firmie, która na pewno udzieli nam takich informacji.

Spływ Kajakowy dobór osad

Częstym problemem jest odpowiednie dobranie się w dwójki. Najlepiej jeśli dobór osad będzie oparty o zestawienie takie jak: osoba bardziej doświadczona + osoba niedoświadczona oraz najlepiej kobieta + mężczyzna, osoba cięższa siedzi z tyłu, osoba bardziej doświadczona siedzi z tyłu, osoba siedząca z przodu nadaje rytm wiosłowania oraz wykonuje wskazówki osoby siedzącej z tyłu z większym doświadczeniem.  Unikamy sytuacji takiej aby dwie niedoświadczone osoby płynęły razem ponieważ może to przysporzyć nam wielu problemów a w przypadku płynięciu w grupie przyczynić się do opóźniania grupy.

Spływ Kajakowy kontakt ze światem

Zawsze zabieramy naładowane telefony zabezpieczone przed zalaniem lub utopieniem w etui lub beczce dzięki czemu zawsze możemy wezwać pomoc. Najlepiej aby w grupie przynajmniej 2 osoby posiadały telefon.

Spływy Kajakowe – alkohol i brawura

Pamiętamy o tym że uprawianie sportów wodnych i alkohol nie idzie w parze! Dodatkowo pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu jest zabronione przez prawo. Alkohol jest powodem często brawury i nieodpowiedzialnego zachowania. Pamiętamy aby stosować się to tej zasady. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na nasze życie i bezpieczeństwo jest brawura. Stosujemy się do opisu rzeki i jeśli są jakieś miejsca opisane jako miejsca niepływalne to trzeba wysiąść z kajaka i je przenieść. Często takie miejsca są bardzo niepozorne a śmiertelnie niebezpieczne! Pamiętamy że woda to żywioł który niestety przez większość z nas jest niedoceniany.

Spływy Kajakowe ubiór i ekwipunek

Właściwy ubiór oraz dobór odpowiedniego ekwipunku na pewno przyczyni się do tego że spływ będzie udany. Jak się ubrać? W ciepłe i gorące dni zabieramy: koszulkę oraz spodenki z materiałów szybko schnących, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne. W godzinach największych upałów dobrze założyć sobie cienką  koszulkę z długim rękawem aby uniknąć nadmiernego opalenia. Nie zapominamy o kremie z filtrem UV, zapasie wody aby nie odwodnić organizmu. Jeśli planujemy późne dopłynięcie do miejsca np.: biwaku dobrze mieć dodatkową odzież, którą można założyć gdy się zacznie ochładzać. Bardzo ważne jest obuwie, odradzamy kapki i japonki ponieważ lubią odpływać z nurtem oraz mają słabą podeszwę. Zabieramy obuwie najlepiej z solidną podeszwą, specjalne obuwie dedykowane do wody lub mogą być też stare trampki. Dno oraz brzegi rzek są często kamieniste w wodzie mogą znajdować się korzenie lub co gorsze potłuczone butelki. Staramy się zabierać taki ekwipunek aby zajmował jak najmniej miejsca i był lekki. W przypadku złych warunków atmosferycznych zabieramy dodatkową odzież którą możemy założyć w czasie lub po spływie, termos z kawą herbatą oraz niewielki ale pożywny prowiant który doda nam energii. Osoby z delikatną skórą na dłoniach, zwłaszcza panie mogą zabrać dodatkowo rękawiczki (mogą być takie ja na rower) aby zapobiec powstawaniu bolesnych pęcherzy. Jeśli kajaki nie są wyposażone w szczelne komory to zabieramy suche worki lub beczkę w których trzymamy nasz ekwipunek.

 

Spływy Kajakowe z dziećmi

 

Spływ kajakowe z dziećmi to doskonały sposób na aktywny wypoczynek oraz możliwość edukacji dzieci poprzez sport oraz otaczającą nas przyrodę. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takiej formie spędzania czasu . O czym powinniśmy pamiętać zabierająca swoją pociechę na spływ? Ile lat powinno mieć dziecko aby mogło uczestniczyć w spływie? To najczęściej pojawiające się pytania wśród rodziców. Jeśli chodzi o wiek dziecka to każdy rodzić powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie bo to on zna swoje dziecko najlepiej. Dobrze jest wykonać mały test przed pierwszą kajakową wyprawą z maluchem. Dobrym sposobem jest wypożyczenie kajaka na 1 godzinę i zobaczenie jak reaguje na tą formę zabawy. Pamiętamy że można zawsze dodatkowo zachęcić dziecko do spędzania czasu w kajaku. Maluchy uwielbiają bawić się w wędkarzy często kawałek patyka oraz linka wystarczy aby zainteresować dziecko zabawą. Jeśli dziecko jest zadowolone i ma uśmiech na twarzy to możemy zaplanować dłuższy spływ.

Z własnego doświadczenia jako kajakarz, instruktor oraz tata mogę podpowiedzieć że pierwszy kontakt z wodą i kajakami można zacząć już w wieku 2 lat. Wszystko jednak zależy od dziecka oraz rodziców.

Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi kajakarzami lub nie znamy rzeki to skorzystajmy z lokalnej firmy i z doświadczenia instruktora który będzie czuwał nad bezpieczeństwem podczas spływu. Zadba o dobór odpowiedniej trasy do naszych możliwości.

Biorąc dzieci na spływ odpowiadamy za ich bezpieczeństwo o czym musimy  pamiętać. Chociaż spływ kajakowe należą do bardzo bezpiecznej formy aktywnego spędzania czasu to musimy  z dodatkową starannością zadbać o ich bezpieczeństwo. Stosując się do wszystkich powyższych wskazówek możemy być spokojni o to że nasza przygoda z kajakarstwem będzie zawsze miała szczęśliwe zakończenie a w naszych pociechach zaszczepimy same dobre cechy prawdziwego kajakarza.

Jeśli chciałbyś zgłębić temat zachęcamy do przeczytania informacji na temat: Spływów Kajakowych w Górach lub zapoznać się z naszą ofertą wypożyczalni kajaków na Dunajcu. W celu rezerwacji miejsc noclegowych polecamy nasz: Camping nad Dunajcem